Na wyśmienitej (!) wystawie Wilhelma Sasnala można jak w lustrze przejrzeć się w stereotypach na temat Afrykańczyków.
W warszawskiej wystawie „Taki pejzaż” w Muzeum POLIN Wilhelm Sasnal pyta (celnie!) o dzisiejszą Polskę. Uwagę przykuwają trzy obrazy, przedstawiające Afrykańczyków. Wszystkie trzy ukazują mieszkańca Afryki w sposób bardzo stereotypowy.
Tu Afrykańczyk ukazany jest jako osoba niedojrzała – dziecko, Murzynek…
W tym obrazie Sasnala także mamy wyobrażenie Afrykańczyka typu niedojrzałość, podatność na krzywdę, wykorzystanie.
Trzeci obraz to maska zamiast portretu.
Trudno nie odnieść wrażenia, że Wilhelm Sasnal chciał pokazać, jak bardzo w popularnym odbiorze Afrykańczycy są przedstawiani stereotypowo: jako niedojrzali, gorsi, jako dzieci czy maski – a nie autonomiczne jednostki.
Wychowaliśmy się na wierszykach o Murzynku Bambo. Jesteśmy produktami epoki. Nosimy ze sobą te krzywdzące stereotypy: czy chcemy, czy nie (z wielu badań, jak choćby prof. Patricii Devine z University of Wisconsin-Madison, wynika, że pozostajemy pod wpływem uprzedzeń nawet wtedy, gdy są sprzeczne z wartościami, które wyznajemy).
Nikt nie jest od nich wolny, chociaż każdy powinien się starać 🙂
PS
Koniecznie odwiedźcie tę wystawę; dla mnie największego żyjącego polskiego malarza. Patrzcie np. na takie polskie pejzaże:
A największe wrażenie na mnie zrobił ten dyptyk poniżej. Sasnal namalował go w trakcie powrotu z sylwestrowego wyjazdu. Trochę dla mnie pokazuje on, co jest naszą pierwszą powinnością w 70 lat po Auschwitz: nie odwracać głowy.
Jedna odpowiedź
W ogóle nie wiem o co ci chodzi z tym artykułem. Chyba o to, że chciałaś udowodnić, że wszyscy Polacy to rasiści. Taka moda teraz.