„Do bezalkoholowego piwa dyskretnie wlewa się małpki ouzo, a słodki zapach najlepszego haszyszu miesza się w powietrzu z wersetami Koranu, które płyną z głośników”.
„Irracjonalizm.
Nieprzekładalne na myślenie europejskie, alogiczne podejście do życia”.
„W turkusowym morzu kąpią się kobiety w ubraniach, a w knajpach Zamalku homoseksualiści robią oko do przechodzących chłopaków. Do bezalkoholowego piwa dyskretnie wlewa się małpki ouzo, a słodki zapach najlepszego haszyszu miesza się w powietrzu z wersetami Koranu, które płyną z głośników”.
Autor mieszka w Egipcie, przeszedł na islam, wie, co pisze. Nie daje łatwych odpowiedzi, nie stawia biało-czarnych diagnoz. U niego jak w tytule: haram (zakaz) miesza się z „halal” (przyzwolenie).
Autor cytuje m.in. wypowiedź młodego chłopaka, która brzmi jak krzyczący apel do człowieka Zachodu, by się opamiętał i porzucił swoje stereotypy: „Armia spuściła porządny wpierdol brodatym, którzy tylko marzą, żebyście tam w Europie pozdychali albo nawrócili się na islam. Europa zawdzięcza wiele egipskiej armii, wam, na Zachodzie, trudno to zrozumieć. Obama cofnął pomoc dla wojskowych za to, że obaliła fundamentalistyczne Bractwo Muzułmańskie, wroga Ameryki numer jeden. Czy wy tam jesteście aby normalni?”.
Od części tych stereotypów nie jest wolny i sam autor, gloryfikujący takie pojęcia jak racjonalizm, postęp, nowoczesność czy demokracja. Widać to np. w takiej refleksji:
„Brak wolności i demokracji od zarania, odwieczny strach przed władzą spowodował wykształcenie się w Egipcie swoistego typu człowieka: marzącego o wolności i jednocześnie od niej uciekającego. Marzącego o racjonalnym społeczeństwie i jednocześnie cały czas nurzającego się w mistycznym irracjonalizmie. Krzyczącego w kółko o demokracji i jednocześnie głoszącego pochwałę generałów i mężów opatrznościowych”.
Książka dla ludzi o mocnych nerwach - czytamy o obrzezaniu dziewczynek i oblewaniu kobiet kwasem, obserwujemy plastycznie opisane rytualne zarzynanie krów, widzimy fundamentalizm, nienawiść, skrajną niesprawiedliwość i przemoc.
Piotr Ibrahim Kalwas, Egipt: haram halal, wyd. Dowody na Istnienie, Warszawa 2015
6/10