Hibo urodziła się w Somalii. Jako sześciolatka została poddana najbardziej brutalnej formie obrzezania. Tradycja okaleczenia narządów płciowych dziewczynek ciągnie się z pokolenia na pokolenie. Matki córkom robią to samo, co im zrobiły ich własne matki. Nad wszystkim panuje zmowa milczenia. Co sprawiło, że właśnie ta dziewczyna się zbuntowała? Wyjechała do Londynu, poddała się operacji chociaż częściowo pozwalającej jej funkcjonować, założyła rodzinę. Krok po kroku zaczyna pracować społecznie przeciwko okaleczaniu kobiet.
Skąd wzięła siłę, by sprzeciwić się matce, rodzinie, całej swojej kulturze? Skąd wzięła odwagę, by głośno zacząć mówić o największym tabu?
„- Powinnaś wystąpić też w winnych szkołach – orzekł dyrektor, a reszta tylko mu przyklasnęła.
- Inni też powinni usłyszeć twoją historię, Hibo – dodał ktoś inny. – To naprawdę ważne.
To właśnie wtedy postanowiłam, że wykorzystam moje złe doświadczenia, by uświadamiać innych. Do tej pory czułam przede wszystkim smutek, że FGM ukształtowało moje życie, teraz jednak, kiedy patrzyłam na tych wszystkich ludzi – pełnych energii i determinacji, a przy tym wdzięcznych za moją szczerość – uzmysłowiłam sobie, że to, co mnie spotkało, może być tez błogosławieństwem, bo moje doświadczenia z przeszłości mogą odmienić przyszłość jakiejś dziewczynki”.
Hibo angażuje się coraz bardziej, by odkryć, że „nie była w stanie zmienić przeszłości, ale może położyć podwaliny pod nową przyszłość. To, co jej się przydarzyło, dodaje jej siły. Nie czuje się już ofiarą”.
Niestety, jej walka o zakończenie przemocy wobec kobiet spotyka się ze sprzeciwem. Nawet jej matka, siostra, przyjaciółki mieszkające już w Londynie są przeciwko niej. Wciąż bowiem zdarza się, że rodziny wywożą z Londynu dziewczynki, by pod pretekstem wyjazdu wakacyjnego do rodzinnego kraju poddać je nielegalnemu w Wielkiej Brytanii obrzezaniu. Szokująca odwaga niezwykłej kobiety, szokująca książka.
Hibo Wardere, Cięcie, Prószyński i spółka, Warszawa 2017
6/10