Szukaj
Close this search box.
Blog Afrykański Kawałek Afryki

Jeśli ptak może latać, to czemu my nie możemy?

10 grudnia 2019

„Ludzie mówią, że cza­sa­mi uno­sił włócz­nię i celo­wał ostrzem w Księ­życ. A potem brał zamach i z całych sił ciskał nią w Srebr­ny Glob. Gdy ktoś go pytał, co robi, odpo­wia­dał: ‘Spójrz na to drze­wo. Ponie­waż je widzę, mogę do nie­go dojść. Tak samo jest z Księ­ży­cem’”. Histo­ria – praw­dzi­wa – o kolo­nia­li­zmie, bun­cie i marzeniach.

Bartek Sabela, Afronauci. Z Zambii na Księżyc
Bar­tek Sabe­la, Afro­nau­ci. Z Zambii na Księżyc

Lata 60. ub. wie­ku. Nie ma jesz­cze Zambii i wie­lu kra­jów Afry­ki. Jest bry­tyj­ska kolo­nia, rasizm, i segre­ga­cja. W roku wywal­cze­nia nie­pod­le­gło­ści dla Zambii bojow­nik o wol­ność rzu­ca wyzwa­nie: pod­bi­je­my Kosmos. Edward Muku­ka Nko­lo­so przy­go­to­wu­je lot na Księ­życ. Mówi: „Jeśli ptak może latać, to cze­mu my nie może­my? Ktoś na to odpo­wie, że nie, to nie­moż­li­we, bo nie mamy skrzy­deł, nie mamy tego, nie mamy tam­te­go. Nie! Macie za to coś wię­cej! – I poka­zy­wał pal­cem swo­ją gło­wę. – Macie mózgi, któ­re dosta­li­ście od Boga!”.

Nko­lo­so był pod­ofi­ce­rem wojsk kolo­nial­nych, wal­czył w imię Wiel­kiej Bry­ta­nii pod­czas II woj­ny. W nowo powsta­łej Zambii został poli­ty­kiem i sze­fem Zambij­skiej Naro­do­wej Aka­de­mii Nauki, Badań Kosmicz­nych i Filo­zo­fii. Cel Aka­de­mii: loty na Księ­życ i na Mar­sa, a tak­że… prze­ści­gnię­cie pro­gra­mów kosmicz­nych Sta­nów Zjed­no­czo­nych i Związ­ku Radziec­kie­go (któ­re były wte­dy na eta­pie rywa­li­za­cji, kto jako pierw­szy wyśle czło­wie­ka w komos). Na obrze­żach Lusa­ki powstał ośro­dek, w któ­rym szko­le­nia obej­mo­wa­ły m.in.… tur­la­nie się ze zbo­cza w becz­ce, by przy­sto­so­wać przy­szłych kosmo­nau­tów do sta­nu nieważkości.

Nie­szko­dli­wy maniak lub wariat? Bła­zen? Ory­gi­nał? A może ktoś, od kogo moż­na się uczyć, jak wie­rzyć w marzenia?

Bar­tek Sabe­la, Afro­nau­ci. Z Zambii na Księ­życ, wyd. Czar­ne, Woło­wiec 2017

7/10

Książ­kę moż­na kupić w Anty­kwa­ria­cie i Księ­gar­ni Teze­usz.

Podziel się:

Skoro nogi Cię tu przyniosły, to idź krok dalej i wesprzyj naszą pomoc Afryce :)

Facebook
Twitter
Wydrukuj
hisham matar powrot

Poezja i propaganda

„Dni zabu­rza­ły mi noce. Prze­wra­ca­łem się na łóż­ku. Czę­sto godzi­na­mi nie mogłem zasnąć. Z ciem­no­ści wyła­nia­ła się praw­da” – pisze nagro­dzo­ny Pulit­ze­rem syn libij­skie­go dysy­den­ta, któ­ry przez ćwierć wie­ku szu­kał jakich­kol­wiek wie­ści o uwię­zio­nym przez reżim Kad­da­fie­go ojcu. 

konrad piskala reportaz trzymaj sie z dala kochanie

O śpiewającym drzewie

Książ­ka o miło­ści, któ­ra nie prze­zwy­cię­ży wszyst­kie­go. Nie prze­zwy­cię­ży wiel­kiej poli­ty­ki, bru­tal­nych reżi­mów czy wie­lo­wie­ko­wych przy­zwy­cza­jeń. „Miłość jest ofia­rą tyra­nii” - w pew­nym momen­cie krzy­czy w roz­pa­czy repor­ter. Czy uda mu się w swej podró­ży przez Afry­kę Wschod­nią zna­leźć inne obli­cze tego uczucia?

dipo-faloyin-afryka-to-nie-panstwo

Afryka to nie państwo

To książ­ka powsta­ła z wku­rze­nia: „Zbyt dłu­go Afry­ka była uwa­ża­na za syno­nim bie­dy, kon­flik­tów, korup­cji, wojen domo­wych i wiel­kich prze­strze­ni jało­wej czer­wo­nej zie­mi, gdzie ple­ni się jedy­nie nędza”. I jest to słusz­ny gniew. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *