Szukaj
Close this search box.
Blog Afrykański Kawałek Afryki

Troszkę (?) artysta

14 lipca 2020

Kare­em Waris Ola­mi­le­kan to 11-let­ni arty­sta z Nige­rii, któ­ry marzy, by jego pra­ce wisia­ły w muze­ach. Dobrze mu idzie. Póki co… zyskał mię­dzy­na­ro­do­wy rozgłos 🙂

Miał 6 lat, jak zaczął ryso­wać. Dwa lata temu, w cza­sie wizy­ty w Nige­rii fran­cu­skie­go pre­zy­den­ta E. Mar­co­ne w cią­gu dwóch godzin nary­so­wał jego por­tret. Pre­zy­dent się zachwy­cił i zatwe­eto­wał. Od tego krót­kie­go fil­mi­ku zaczę­ła się popu­lar­ność małe­go artysty.

Dziś Kare­em (ps. Waspa) miesz­ka z rodzi­ca­mi w Lagos i cho­dzi do Ayowo­le Aca­de­my of Art. Choć sam nazy­wa się „trosz­kę arty­stą” (WASPA the bit­ty ARTIST), to jego pro­fil na Insta­gra­mie przy­cią­ga tłu­my:

Kareem Waris 2

A tu jego pra­ce, w więk­szo­ści two­rzo­ne za pomo­cą ołów­ka. Cza­sem Kare­em się­ga po akwa­re­le czy dłu­go­pis. Wszyst­kie utrzy­ma­ne są w hiper­re­ali­stycz­nym stylu.

waspa art
waspa art 3

O tej pra­cy, zaty­tu­ło­wa­nej Chleb powsze­dni Kare­em opo­wia­da dla BBC (link poni­żej). Mówi, że inspi­ra­cją dla nie­go jest codzien­ność w Nige­rii. Ta pra­ca jest dla nie­go szcze­gól­nie waż­na. Kare­em opo­wia­da, że muszą w rodzi­nie nie­źle się napra­co­wać, zanim pod­nio­są łyż­kę do ust.

waspa art 4

https://www.bbc.com/news/av/world-africa-44637256/kareem-waris-olamilekan-a-young-nigerian-artist-with-grand-plans

Podziel się:

Skoro nogi Cię tu przyniosły, to idź krok dalej i wesprzyj naszą pomoc Afryce :)

Facebook
Twitter
Wydrukuj
Melannie Issaka

Czarna skóra, biała maska

Afry­ka to nie tyl­ko bie­da i safa­ri. Przy­zwy­cza­ili­śmy się widzieć ten kon­ty­nent przez pry­zmat tury­sty­ki lub ocza­mi pra­cow­ni­ków orga­ni­za­cji cha­ry­ta­tyw­nych. Na wysta­wie zdjęć w Kra­ko­wie Afry­kę por­tre­tu­ją arty­ści pocho­dzą­cy z kon­ty­nen­tu. Jak oni go widzą?

Unyime Linus Etuk 2 zajawka

Sztuka to moje okno na świat

Dzię­ki dobrym ludziom z Pol­ski przed laty mło­dy arty­sta z Nige­rii, Uny­ime Linus Etuk, mógł roz­wi­nąć swój talent malar­ski. Teraz ze swo­imi pra­ca­mi przy­jeż­dża do Pol­ski na wysta­wy w Gdy­ni i War­sza­wie. Ale tak­że po to, by wes­przeć zbiór­kę pie­nię­dzy dla dzie­ci z Mada­ga­ska­ru, będą­ce pod naszą opieką.

Ani raj, ani pingwiny

Mada­ga­skar ma podwój­ne­go pecha: nie dość, że jest w czo­łów­ce naj­bied­niej­szych kra­jów świa­ta, to jesz­cze wie­le ludzi nie przyj­mu­je tego do wia­do­mo­ści. Dlaczego? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *