Szukaj
Close this search box.
Blog Afrykański Kawałek Afryki

Kwitły wszystkie dżakarandy

10 stycznia 2020

„Nasza mama – Nico­la Ful­ler z Afry­ki Środ­ko­wej, jak od cza­su do cza­su woli się przed­sta­wiać – chy­ba od zawsze pra­gnę­ła mieć w rodzi­nie pisa­rza, nie tyl­ko dla­te­go, że kocha książ­ki i bar­dzo chcia­ła­by się w nich poja­wiać (lubi tak­że poja­wiać się w dużych, dro­gich kape­lu­szach), ale rów­nież dla­te­go, że zawsze marzy­ła o pięk­nym, roman­tycz­nym życiu, a do jego opi­su potrze­bo­wa­ła sto­sun­ko­wo wia­ry­god­ne­go świad­ka i kro­ni­ka­rza”. Więc choć Nico­la chce żyć życiem god­nym wiel­kiej lite­ra­tu­ry, to jed­nak gdy jej cór­ka (Ale­xan­dra, autor­ka Roz­mów) pisze wspo­mnie­nia o rodzi­nie, mat­ka nazy­wa je Okrop­ną Książką. 

Nico­la Ful­ler to jed­na z naj­barw­niej­szych posta­ci kobie­cych w lite­ra­tu­rze fak­tu. Jej życie, w więk­szo­ści prze­ży­te w Afry­ce, obfi­to­wa­ło w tra­ge­die, ale i chwi­le, gdy żyła peł­ną pier­sią. Książ­ka nie jest okrop­na - to cudow­ny por­tret rodzin­ny i hołd zło­żo­ny Afry­ce. Ale i hołd zło­żo­ny sile prze­trwa­nia. Nico­la po stra­cie dziec­ka wspo­mi­na: „Pamię­tam, jak wycho­dzi­łam ze szpi­ta­la zdzi­wio­na, że świat w ogó­le jesz­cze ist­nie­je. Kwi­tły wszyst­kie dża­ka­ran­dy. Salis­bu­ry wyglą­da­ło prze­pięk­nie. W par­ku Meikles sprze­da­wa­no kwia­ty, aga­pan­ty i słod­ko pach­ną­cy jaśmin. A ja myśla­łam: Jak wszyst­ko może wyglą­dać nor­mal­nie? Dla­cze­go ludzie tak sobie cho­dzą? Czy nie rozu­mie­ją, że świat się skoń­czył?”. Bo świat się nie skoń­czył, nie skoń­czył się też dla Nico­li. Ta kobie­ta pod­nie­sie się jesz­cze nie jeden raz, by z ogrom­nym uro­kiem cie­szyć się życiem.

Alexandra Fuller, Rozmowy pod drzewem zapomnienia
Ale­xan­dra Ful­ler, Roz­mo­wy pod drze­wem zapomnienia

Posłu­chaj­cie np. takiej opo­wie­ści Nicoli:

„Ogród Zoe był naj­cu­dow­niej­szy w całej oko­li­cy: stru­myk, labi­rynt, kępy rodo­den­dro­nów i róż, lawen­da i peonie, jasno­zie­lo­ny traw­nik, usia­ny czasz­ka­mi hipo­po­ta­mów oraz sło­ni. Czę­sto bie­głam [tam], by poba­wić się z moim naj­lep­szym przy­ja­cie­lem Ste­phe­nem Foste­rem. - Mama uśmie­cha się na samo wspo­mnie­nie. - Ste­phen i ja na zmia­nę wozi­li­śmy się na jego trój­ko­ło­wym rower­ku. Nosi­li­śmy podob­ne ubran­ka w rom­by. Urzą­dza­li­śmy pod­wie­czor­ki. Wszę­dzie cho­dzi­li­śmy razem, ręka w rękę.

  • Ste­phen to jeden z synów Zoe? - zgaduję.

Mama marsz­czy czoło.

  • Nie, skąd - odpo­wia­da. - Ste­phen nie był jej synem, tyl­ko szympansem”.

Jeśli Was to śmie­szy, to mam dobrą wia­do­mość: są jesz­cze dwie książ­ki Ale­xan­dry (Dziś wie­czo­rem nie scho­dzi­my na psyWyjedź, zanim nadej­dą desz­cze). I w każ­dej z nich poja­wia się Nico­la Ful­ler z Afry­ki Środkowej 🙂

Alexandra Fuller, Rozmowy pod drzewem zapomnienia, tł. Dobromiła Jankowska, Czarne, Wołowiec 2016

9/10

Podziel się:

Skoro nogi Cię tu przyniosły, to idź krok dalej i wesprzyj naszą pomoc Afryce :)

Facebook
Twitter
Wydrukuj
hisham matar powrot

Poezja i propaganda

„Dni zabu­rza­ły mi noce. Prze­wra­ca­łem się na łóż­ku. Czę­sto godzi­na­mi nie mogłem zasnąć. Z ciem­no­ści wyła­nia­ła się praw­da” – pisze nagro­dzo­ny Pulit­ze­rem syn libij­skie­go dysy­den­ta, któ­ry przez ćwierć wie­ku szu­kał jakich­kol­wiek wie­ści o uwię­zio­nym przez reżim Kad­da­fie­go ojcu. 

konrad piskala reportaz trzymaj sie z dala kochanie

O śpiewającym drzewie

Książ­ka o miło­ści, któ­ra nie prze­zwy­cię­ży wszyst­kie­go. Nie prze­zwy­cię­ży wiel­kiej poli­ty­ki, bru­tal­nych reżi­mów czy wie­lo­wie­ko­wych przy­zwy­cza­jeń. „Miłość jest ofia­rą tyra­nii” - w pew­nym momen­cie krzy­czy w roz­pa­czy repor­ter. Czy uda mu się w swej podró­ży przez Afry­kę Wschod­nią zna­leźć inne obli­cze tego uczucia?

dipo-faloyin-afryka-to-nie-panstwo

Afryka to nie państwo

To książ­ka powsta­ła z wku­rze­nia: „Zbyt dłu­go Afry­ka była uwa­ża­na za syno­nim bie­dy, kon­flik­tów, korup­cji, wojen domo­wych i wiel­kich prze­strze­ni jało­wej czer­wo­nej zie­mi, gdzie ple­ni się jedy­nie nędza”. I jest to słusz­ny gniew. 

5 odpowiedzi

  1. Hiya, I’m real­ly glad I’ve found this infor­ma­tion. Today blog­gers publish just abo­ut gos­sip and web stuff and this is actu­al­ly fru­stra­ting. A good websi­te with exci­ting con­tent, this is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visi­ting aga­in. Do you do new­slet­ters by email?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *