Hipopotam nie umie pływać. Kto nie zobaczy podwodnych zdjęć, jak biegnie w wodzie, ten przegrywa. Ciężki zwierz biegnie jak podbijany przez dziecko balon czy astronauta w stanie nieważkości na orbicie. Kolejny raz z fascynacją polecam serial pokazujący olbrzymy z Afryki.
Kolejnym moim ukochanym biegiem z tego serialu dokumentalnego na Apple.tv („Wielkie zwierzęta”) jest, jak to robią żyrafy. Od teraz już wiem: Na rozweselenie włącza się filmik z pędzącą żyrafą.
Ale wróćmy do hipopotama, który w wodzie spędza szesnaście godzin i nie potrafi pływać. Podskakuje na paluszkach (ważących dziesiątki kilogramów).
Żyje na pustyni Kalahari, którą wody delty Okawango (największej ze śródlądowych delt świata) w Botswanie zmieniają w kwitnący raj. Ten cud możliwy jest m.in. dzięki hipopotamom, które wydreptują swoje ścieżki w błocie. Ciężar zwierząt sprawia, że są na tyle głębokie, że mogą pełnić funkcję kanałów rozprowadzających wodę.
Hipek musi dbać o nawodnienie roślin, bo zjada ich około czterdziestu pięciu kilogramów na dobę. Jest tak ciężki, że ma problemy z chodzeniem. Młode przy urodzeniu potrafi ważyć ponad 40 kilo.
Never so big. Never so closed - głosi slogan reklamowy serialu. Tak, wrażenie bliskości widza wobec filmowanego zwierzęcia jest olśniewające. W pewnej chwili biegnący hippo trąca szybkę kamery.
Kolejny pysznie sfilmowany spektakl to walka dwóch samców o ubywające zasoby wody. Inny to ociekająca wodą twarz hipopotama wychylająca się spod powierzchni. Co za szczegół, ostrość, zbliżenia! Przepiękne zdjęcia podwodne, przepiękny ruch w slow motion.
Jesteśmy tak blisko tych ogromnych zwierza: Niedźwiedź polarny stawia łapę na lodzie, filmowanym spod spodu, i widzowi wydaje się, że stawia ją na obiektywie. Bo serial to - oczywiście - nie tyko hipopotam, ale i inne olbrzymie zwierzęta - także z krajów Afryki.
Wielkie zwierzęta, Wielka Brytania, 2023
Czyta Tom Hiddleston
8 /10
Apple.tv, serial dokumentalny