Obniżyć umieralność niemowląt o połowę w ciągu dekady? Takie rzeczy tylko w Kenii! „Daleko za słońcem” to uczciwy – i wzruszający – czeski dokument o europejskich lekarzach w Afryce (czeskie poczucie humoru gratis).
Głównym bohaterem dokumentu HBO jest czeski lekarz Aleš Bárta, który w miejscowości Itibo na prowincji Kenii stworzył niewielki szpital. Placówka służy dziesiątkom tysięcy ludzi i posiada w pełni wyposażoną salę operacyjną, oddział położniczy, gabinet dentystyczny i ambulans. Aleš leczy tam osobiście przez kilka miesięcy w roku. Dzieli swój czas i swoje życie między Kenią a Czechy. Od dziecka pokochał Afrykę, a decyzję o pomaganiu podjął w czasie jednej z podróży. Sprowadza z Czech lekarzy i studentów na staże. Przez dekadę potrafili o połowę obniżyć współczynnik umieralności niemowląt oraz uratować zdrowie i życie tysięcy mieszkańców prowincji Nyamira.
Dokument pokazuje Afrykę i pracę lekarza takimi, jakie są – a nie jakimi niektórzy chcieliby je widzieć. Choroba, śmierć i bezsilność medycyny są tu widoczne, a nie skryte za naszą europejską mentalnością wyparcia.
Biały lekarz to nie bóg i zbawca – choć są takie pokusy, bo lokalni ludzie chcą go tak nazywać – lecz człowiek wraz ze swoją bezsilnością. Na ekranie obserwujemy śmierć dwóch pacjentów. (To dość mocne sceny: śmierć dziecka, twarz zmarłej dziewczynki z otwartymi oczami, odłączanie sprzętu od ciała, rozpacz rodziców). Słyszymy reakcję lekarza, który mówi, że tak już jest: czasem nie możemy nic zrobić, bo nie ma sprzętu, leków. To jest problem Afryki – mówi Aleš Bárta.
Afrykańscy lekarze dostaliby pracę wszędzie
Nasi profesorowie w Czechach daliby nam w skórę, gdyby widzieli, jak tu diagnozujemy – mówi czeska lekarka. Bo brak sprzętu, bo trudności w porozumieniu między lekarzem a pacjentem z powodu bariery językowej. Widzimy diagnozowanie zawału serca przez telefon do Europy. (Przypomina mi się, jaki szefowa misji medycznych naszej fundacji na Madagaskarze dr Lidia Stopyra mówiła, że w tamtych warunkach być diagnostą oznacza być najwyższej klasy specjalistą. O młodych miejscowych lekarzach mówiła, że są tak dobrzy, radząc sobie bez europejskiego sprzętu, że dostaliby pracę wszędzie w Europie).
W innej scenie widzimy dziecko operowane bez narkozy, którą by dostało w Europie. Tylko w znieczuleniu miejscowym ma operowaną rękę. Widzimy ból na twarzy małego pacjenta.
Jak wygląda czyste szczęście?
Ale i szczęście w oczach Thomasa, chłopaka z silnym przykurczem rąk i nóg, którego życie latami zawężało się do bycia usadawianym pod domem przy murze. Dzięki czeskiemu lekarzowi dostał wózek inwalidzki i kamera pokazuje moment, jak pierwszy raz jedzie na plac do miasta. Czyste szczęście w oczach. Dla tego momentu warto oglądać cały film!
Ale i dla czeskiego, dyskretnego poczucia humoru czy dla wzruszających scen porodu.
Daleko za słońcem, reż. Olga Špátová
Czechy/Kenia, 2015, 1 h 16 min
Dokument HBO GO HBO max
7/10