Zakazana miłość i polityka: takie połączenie to często ryzyko kiczu, ale nie w tym przypadku. To subtelnie sfilmowany obraz, ze zniuansowanymi postaciami i momentami dyskretnego poczucia humoru.
Zderzenie kultur
Lata 1950’ na Zanzibarze to okres kolonialnych rządów Brytyjczyków. Denge jest szkolonym w Europie rebeliantem, który ulotkami i konspiracją walczy o niepodległość. Yasmin jest żoną hinduskiego bogacza, dużo starszego brutala. Kobieta ucieka od męża, żyje w odrzuceniu przez rodzinę. Jej los jest skrajnie trudny, nagabuje ją policja, mieszka kątem u znajomej. Wprowadza się do dzielnicy zamieszkanej przez ludność autochtoniczną. Gdy drogi dwójki młodych bohaterów się krzyżują, Yasmin odkrywa zupełnie inny świat, jej światopogląd się krystalizuje, zaczyna się angażować z działalność polityczną.
To dojrzewanie bohaterki, obok odejścia od biało-czarnego podziału na jedynie dobrych rebeliantów i jedynie złych kolonizatorów, jest mocną stroną filmu. Podobnie jak oszałamiające zdjęcia (jak refren powtarzająca się scena gaszenia i zapalania latarni ulicznych w zaułkach Kamiennego Miasta) i dbałość w odwzorowaniu ówczesnych realiów. Film zachwyca ukazaniem szczegółów jak fasady domów, witryny sklepów, piękne meble i stolarka, radia, gramofony, samochody. No i stroje! Dla tych sukienek fasonu A i nienagannie skrojonych garniturów w prążki warto zobaczyć ten film 🙂
Popatrzcie zresztą sami na ten kadr:Kontynent z przeszłością
Jednak co innego jest najmocniejszym atutem filmu. To pierwszy widziany przeze mnie afrykański film fabularny, którego twórcy osadzili akcję w przeszłości. Bardzo mnie to ucieszyło – jako przejaw rosnącej samoświadomość twórców, sięgających do korzeni. Własna przeszłość zaczyna być historią do opowiedzenia. Własna historia wyłania się naprzeciw temu, co kolonizatorzy chcieli przez dziesięciolecia: zrobić z Afryki kontynent bez przeszłości.
Reżyser Amil Shivji urodził się w Tanzanii, a produkcję filmową skończył na Uniwersytecie York w Toronto. Dziś wykłada na Uniwersytecie w Dar es Salaam. Muszę zapamiętać to nazwisko 🙂
Próba sił, reżyseria: Amil Shivji, Tanzania, Niemcy, Katar, RPA, 2021
Czas trwania: 93 min.
8/10
Widziane w czasie festiwalu Afrykamera
Nagrody i festiwale: New African FF 2022, PAFF 2022, Toronto Black FF 2022, TIFF 2021, FESPACO 2021 (Nagroda Oumarou Ganda), Mashariki AFF 2021 (najlepszy pełnometrażowy film fabularny)