Od urodzenia jestem uchodźcą na tym świecie – śpiewa Aziza Brahim, urodzona w obozie dla uciekinerów z okupowanej Sahary Zachodniej. Dzień Uchodźcy (20 czerwca) skłania do refleksji, że w pewnym sensie wszyscy jesteśmy uchodźcami z Afryki, skąd pochodzi nasz gatunek.
Raport Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców nie przynosi dobrych wieści: w porównaniu z rokiem 2018 liczba osób zmuszonych do opuszczenia domu wzrosła (kolejny raz) i w roku 2019 sięgnęła prawie 80 milionów. W ciągu ostatniej dekady liczba przymusowo przemieszczonych osób zwiększyła się dwukrotnie.
To tylko liczby, któe mają to do siebie, że trudno wzruszają. Poniżej zamieszczam więc twarze uchodźców z Republiki Środowoafrykańskiej w obozie w Kamerunie, niedaleko wspieranej przez nas przychodni w Garoua Boulai. Ta przychodnia służy m.in. ogromnej liczbie uchodźców z RSA. Zarejestrowanych jest 80 tysięcy Środkowoafrykańczyków, uciekających przez rebeliantami.
Muzyka też wzrusza. Aziza Brahim w ojczystym języku Hassaniya często śpiewa o losie uchodźcy i prześladowaniach. O niesprawiedliwości społecznej czy agresywnej polityce międzynarodowej.
Jej mama, będąc w ciąży, uciekła z okupowanej Sahary Zachodniej. Artystka urodziła się w obozie dla uchodźców ludu Sahrawi w algierskim Tindouf. Po latach w Algierii, na Kubie osiadła w Hiszpanii. Po latach muzycznych poszukiwań założyła międzynarodowy zespół Gulili Mankoo, złożony z muzyków z Sahary Zachodniej, Hiszpanii, Kolumbii i Senegalu.
O sytuacji w Saharze Zachodniej, okupowanej przez Maroko, mówi książka Bartka Sabeli „Wszystkie ziarna piasku”, o której pisałam – w sporych emocjach – tutaj.
Posłuchajcie piosenki Azizy pt. Lagi. Mówi właśnie o tym, że wszyscy jesteśmy uchodźcami:
Od urodzenia jestem uchodźcą na tym świecie
Ben doğduğumdan beri bu dünyada mülteciyim
Odkąd się urodziłem
Doğduğumdan beri
Odkąd się urodziłem
Doğduğumdan beri
Na świecie odkąd się urodziłem …
Doğduğumdan beri dünyada …
Jestem uchodźcą
Mülteciyim