Trzeci w tym roku cyklon uderzył w Madagaskar. Równolegle z cyklonami Ana, Batsirai i Emnati, powodującymi dramatyczne powodzie, panuje – już wieloletnia – susza na południu wyspy.
Mimo ulew dostęp do czystej wody na wyspie jest miejscami bardzo trudny. Jak to możliwe?
Powodzie skutkują poważnym zanieczyszczeniem dostępnych zasobów wody. Żywioł (wiatr dochodzący do 235 km/h) niszczy infrastrukturę wodną. Wysuszona gleba nie jest w stanie przyjąć wody z ulewnych deszczy. Masowa deforestacja Madagaskaru jest również przyczyną, dla której mimo ulew na wyspie brakuje czystej wody.
Cyklon Ana
W treści wpisu wklejam kilka zdjęć z powodzi po cyklonie Ana w rejonie Antananarywy oraz interwencyjnej dystrybucji żywności dla powodzian, którą zorganizowała Fundacja. Niektórzy mieszkańcy stolicy musieli opuścić zalane domy i mieszkają na obrzeżach miasta w takich szałasach jak na zdjęciach.
Deforestacja
Poniższy reportaż na Arte.tv porusza problem nadmiernej wycinki lasów na Madagaskarze. Z powodu ubóstwa mieszkańcy wycinają drzewa, by mieć opał do gotowania, bo na zakup innego opału ich nie stać. Wyspa miejscami jest tak pozbawiona drzew, że ludzie idą całe kilometry po drewno na opał. Problemem jest też rolnictwo żarowe, w wyniku którego znikają tereny zalesione, by mogły powstać pole ryżowe. Pewną nadzieją jest produkcja bioopału, pokazywana w reportażu. Ekologiczny węgiel powstaje z resztek roślin, m.in. ryżu. Zwęglone resztki miesza się z rozpuszczoną gliną i formuje brykiet, dużo bardziej wydajny energetycznie niż drewno. Fundacja niedawno sfinansowała zakup maszyn do produkcji węgla ekologicznego na Madagaskarze, niejako w formie projektu pilotażowego.
Tu link do reportażu:
https://www.arte.tv/pl/videos/097253-000-A/jak-madagaskar-probuje-radzic-sobie-z-bieda/
Milion ludzi jest głodnych
Problem suszy na południu wyspy porusza drugi minireportaż Arte.tv, który chciałam dziś polecić. Od kilku lat susza w regionie zwanym Grand Sud powoduje klęskę głodu. Ponad milion mieszkańców nie ma zapewnionego bezpieczeństwa żywnościowego. Ludzie jedzą liście, szarańczę i glinę. Susza jest największa od czterdziestu lat. Mimo że początkowo agencje ONZ stały na stanowisku, że jest ona wynikiem globalnych zmian klimatycznych, obecnie nowsze analizy wskazują, że mieści się w ramach tzw. cyklu lat suchych i bardziej wilgotnych. Nawet tak poważna anomalia pogodowa ma prawo wystąpić raz na 135 lat – wynika z ostatnich badań World Weather Attribution.
1 łyżka na 9 osób
Reportaż pokazuje klęskę żywiołową przez pryzmat kilku bohaterów. Od dwóch lat nie zebraliśmy żadnych plonów – mówi Najora, lat 50. – Aby zdobyć jedzenie, kopaliśmy za korzonkami. Niedawno przyszła szarańcza i to ona nas uratowała. Bez niej bylibyśmy martwi. Wnuczka Nojary ma dwa lata. Jest niedożywiona i wciąż nie potrafi chodzić. Gdy płacze, jedyne, co ją uspokaja – to zjedzenie szarańczy.
Haova ma ośmioro dzieci. By zdobyć jedzenie, sprzedała duży kawałek ziemi za jedyne 20 euro. Ale i te pieniądze szybko się skończyły. Podjęła z dziećmi tygodniową pieszą wędrówkę do ośrodka, gdzie gromadzą się uchodźcy, uciekający przed głodem i bandytami. Rodzina Haova dostaje tam żywność, z której przygotowują posiłki, które jedzą za pomocą dwóch łyżek na dziewięć osób. Żyją we własnoręcznie skleconym namiocie. Tyle mają wszystkiego. Córka Haova zwraca się do kamery, prosząc prezydenta Madagaskaru o… łyżki i garnki. Dom byłby czymś wspaniałym – mówi.
Tu link do reportażu:
https://www.arte.tv/pl/videos/102341-000-A/madagaskar-cicha-smierc/
Jak Madagaskar próbuje radzić sobie z biedą?, reż. Eberhardt Rühle, Francja, 2020, 13 min.
Madagaskar, cicha śmierć, reż. Gaëlle Borgia, A. Jedida, A. Adrianotahinarisoa, Francja, 2021, 13 min.
Zdjęcia: Dariusz Marut