Film Wierny ogrodnik, (na Netflix), to historia oparta na faktach. Bolesnych. Koncern farmaceutyczny nielegalnie i z tragicznym skutkiem testował lek na dzieciach w Nigerii.
Ralph Fiennes gra brytyjskiego dyplomatę w Kenii. Rachel Weisz – jego żonę, demaskującą aferę koncernu farmaceutycznego. Dochodzi do rozlewu krwi. Mąż zamordowanej żony zaczyna prowadzić prywatne śledztwo, sięgające londyńskiego establishmentu…
Film jest mocno inspirowany faktami. W 2000 roku śledztwo dziennikarzy Washington Post ujawniło, że koncern Pfizer nielegalnie i nieetycznie testował lek trovan na dzieciach w Afryce w czasie panującej tam epidemii zapalenia opon mózgowych (największej znanej epidemii tej choroby w Afryce subsaharyjskiej, która pochłonęła 12 000 ofiar). W 1996 r. w nigeryjskim mieście Kano 100 chorym na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych dzieciom podano nowy lek – bez zgody ich rodziców i bez zgody lokalnego rządu. 11 dzieci zmarło – 5 wskutek zażycia trovanu, 6 wskutek zażycia leku podawanego pacjentom ze 100-osobowej grupy kontrolnej. Kilkadziesiąt dzieci zostało kalekami.
Milionowe odszkodowania
Śledztwo wykazało fałszerstwa w dokumentacji medycznej takie jak przedatowanie dokumentów dt. etyki badań. Ofiary (a potem z lepszym skutkiem: rząd Nigerii) rozpoczęły procesy w USA. Po latach, w 2009 r. przed sądem apelacyjnym doszło do ugody, w której koncern zobowiązał się do przekazania 75 milionów dolarów na rekompensaty oraz opiekę zdrowotną w mieście Kano.
Film dobrze ukazuje bezwzględność systemu naczyń połączonych: biznes+polityka+kolonializm.
Obraz Fernando Meirellesa to też pogłębiony portret małżeństwa w kryzysie, który nie zadawala się banałami i nie wpycha widzowi prostych diagnoz czy odpowiedzi.
Wierny ogrodnik, reż. Fernando Meirelles
Chiny/Niemcy/USA/ Wielka Brytania, 2005, 2 godz. 9 min.
7/10
2 odpowiedzi