Trochę nietypowy film, jak na ten blog:) Ale po pierwsze: rzecz się dzieje w Afryce (lasy wodorostów na Półwyspie Przylądkowym w RPA). A po drugie: bardzo chcę Wam polecić ten film:)
Taki dokument zdarza się raz na sto filmów. Na filmie o nawet nie półmetrowej ośmiornicy, żyjącej w podwodnej dżungli wodorostów, płacze filmowiec i producent. Płacze i widz:)
Rekin w paski
Craig Foster, filmowiec, przeżywa życiowy kryzys. Wyjeżdża nad ocean do RPA, gdzie spędził dzieciństwo. Przez prawie rok codziennie schodzi do oceanu, by nurkować (bez pianki) w wodzie o temperaturze około 9 st. Zaczyna się oswajać z podwodnym światem: lasy wodorostów wyglądają jak prehistoryczna Atlantyda, zatopione królestwo ze swoimi surowymi prawami i egzotycznymi mieszkańcami (jak choćby rekin… w paski). Nienazwane morskie stwory, bizantyjskie kształty i przepyszne kolory, których nie wymyśliliby nawet twórcy Avatara. Nawet gdyby w budżecie zamiast 237 milionów $ mieli 237 miliardów 🙂 Nawet wtedy! 🙂
Ale nie zdjęcia (mistrzowskie) ani widoki z RPA (olśniewające) są tu najlepsze. Najlepsza jest główna bohaterka – octopus vulgaris, czyli ośmiornica zwyczajna. Gatunek ten żyje około roku. Craig wie, że z jednej strony nie ma zbyt wiele czasu, a z drugiej strony wie, że ma szanse obserwować dzień w dzień niemal całe życie tego zwierzęcia. Bez spoilerowania nie da się napisać, czego dokonuje to zwierzę w walce o przetrwanie. Ale jest to niewiarygodne 🙂
Siłą filmu Netflixa są czułość i uważność, które uruchamia w filmowcu ta przyjaźń (są powody, by tak nazwać relację Craiga z ośmiornicą, ale znów byłby to spoiler). Craig przechodzi terapię (bardzo niezwyczajną, jak na terapeutkę zwyczajną:), odkrywa w sobie uczucia, o które się nie podejrzewał, lub na które nie było go stać. Otwiera się na bezbronność, słabość, zranienie. Dojrzewa, by tych nowych emocji i umiejętności użyć w relacji z dorastającym synem.
James Reed, Pippa Ehrlich, Czego nauczyła mnie ośmiornica?
(My octopus teacher), RPA, 2020, Millennium Docs Against Gravity i Netflix
10/10
Tu trailer:
A tu Sea Change Project, czyli projekt ochrony lasów wodorostów, który powstał na bazie filmu.