Blog Afrykański Kawałek Afryki

Nadzwyczajna przyjaźń z ośmiornicą zwyczajną

18 października 2020

Trochę nietypowy film, jak na ten blog:) Ale po pierwsze: rzecz się dzieje w Afryce (lasy wodorostów na Półwyspie Przylądkowym w RPA). A po drugie: bardzo chcę Wam polecić ten film:)

Taki dokument zdarza się raz na sto filmów. Na filmie o nawet nie półmetrowej ośmiornicy, żyjącej w podwodnej dżungli wodorostów, płacze filmowiec i producent. Płacze i widz:)

Rekin w paski

Craig Foster, filmowiec, przeżywa życiowy kryzys. Wyjeżdża nad ocean do RPA, gdzie spędził dzieciństwo. Przez prawie rok codziennie schodzi do oceanu, by nurkować (bez pianki) w wodzie o temperaturze około 9 st. Zaczyna się oswajać z podwodnym światem: lasy wodorostów wyglądają jak prehistoryczna Atlantyda, zatopione królestwo ze swoimi surowymi prawami i egzotycznymi mieszkańcami (jak choćby rekin… w paski). Nienazwane morskie stwory, bizantyjskie kształty i przepyszne kolory, których nie wymyśliliby nawet twórcy Avatara. Nawet gdyby w budżecie zamiast 237 milionów $ mieli 237 miliardów 🙂 Nawet wtedy! 🙂

Ale nie zdjęcia (mistrzowskie) ani widoki z RPA (olśniewające) są tu najlepsze. Najlepsza jest główna bohaterka – octopus vulgaris, czyli ośmiornica zwyczajna. Gatunek ten żyje około roku. Craig wie, że z jednej strony nie ma zbyt wiele czasu, a z drugiej strony wie, że ma szanse obserwować dzień w dzień niemal całe życie tego zwierzęcia. Bez spoilerowania nie da się napisać, czego dokonuje to zwierzę w walce o przetrwanie. Ale jest to niewiarygodne 🙂

Siłą filmu są czułość i uważność, które uruchamia w filmowcu ta przyjaźń (są powody, by tak nazwać relację Craiga z ośmiornicą, ale znów byłby to spoiler). Craig przechodzi terapię (bardzo niezwyczajną, jak na terapeutkę zwyczajną:), odkrywa w sobie uczucia, o które się nie podejrzewał, lub na które nie było go stać. Otwiera się na bezbronność, słabość, zranienie. Dojrzewa, by tych nowych emocji i umiejętności użyć w relacji z dorastającym synem.

James Reed, Pippa Ehrlich, Czego nauczyła mnie ośmiornica?

(My octopus teacher), RPA, 2020, Millennium Docs Against Gravity i Netflix

10/10

Tu trailer:

A tu Sea Change Project, czyli projekt ochrony lasów wodorostów, który powstał na bazie filmu.

Podziel się:

Skoro nogi Cię tu przyniosły, to idź krok dalej i wesprzyj naszą pomoc Afryce :)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on print
Wydrukuj
zajawka-invictus-film

Przebaczenie uwalnia duszę

Weźcie swoje maczety i pistolety i wrzućcie je do morza – mówi uwolniony po 28 latach więzienia Nelson Mandela. Jako nowo wybrany prezydent stawia sobie cel: narodowe pojednanie. Pomóc ma w tym… rugby.

cyklony madagaskar

Uratowała nas szarańcza

Trzeci w tym roku cyklon uderzył w Madagaskar. Równolegle z cyklonami Ana, Batsirai i Emnati, powodującymi dramatyczne powodzie, panuje – już wieloletnia – susza na południu wyspy.

city-of-joy-netflix

Nikt nie chce, by to się skończyło

„Po tym, co przeszłyśmy, wciąż jest jeszcze życie” – mówią kongijskie kobiety, które w centrum City of Joy z wojennych ofiar zmieniają się w silne liderki swoich społeczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.