Szukaj
Close this search box.
Blog Afrykański Kawałek Afryki

Nadzwyczajna przyjaźń z ośmiornicą zwyczajną

18 października 2020

Tro­chę nie­ty­po­wy film, jak na ten blog:) Ale po pierw­sze: rzecz się dzie­je w Afry­ce (lasy wodo­ro­stów na Pół­wy­spie Przy­ląd­ko­wym w RPA). A po dru­gie: bar­dzo chcę Wam pole­cić ten film:) 

Taki doku­ment zda­rza się raz na sto fil­mów. Na fil­mie o nawet nie pół­me­tro­wej ośmior­ni­cy, żyją­cej w pod­wod­nej dżun­gli wodo­ro­stów, pła­cze fil­mo­wiec i pro­du­cent. Pła­cze i widz:) 

Rekin w paski

Cra­ig Foster, fil­mo­wiec, prze­ży­wa życio­wy kry­zys. Wyjeż­dża nad oce­an do RPA, gdzie spę­dził dzie­ciń­stwo. Przez pra­wie rok codzien­nie scho­dzi do oce­anu, by nur­ko­wać (bez pian­ki) w wodzie o tem­pe­ra­tu­rze oko­ło 9 st. Zaczy­na się oswa­jać z pod­wod­nym świa­tem: lasy wodo­ro­stów wyglą­da­ją jak pre­hi­sto­rycz­na Atlan­ty­da, zato­pio­ne kró­le­stwo ze swo­imi suro­wy­mi pra­wa­mi i egzo­tycz­ny­mi miesz­kań­ca­mi (jak choć­by rekin… w paski). Nie­na­zwa­ne mor­skie stwo­ry, bizan­tyj­skie kształ­ty i prze­pysz­ne kolo­ry, któ­rych nie wymy­śli­li­by nawet twór­cy Ava­ta­ra. Nawet gdy­by w budże­cie zamiast 237 milio­nów $ mie­li 237 miliar­dów 🙂 Nawet wtedy! 🙂

Ale nie zdję­cia (mistrzow­skie) ani wido­ki z RPA (olśnie­wa­ją­ce) są tu naj­lep­sze. Naj­lep­sza jest głów­na boha­ter­ka – octo­pus vul­ga­ris, czy­li ośmior­ni­ca zwy­czaj­na. Gatu­nek ten żyje oko­ło roku. Cra­ig wie, że z jed­nej stro­ny nie ma zbyt wie­le cza­su, a z dru­giej stro­ny wie, że ma szan­se obser­wo­wać dzień w dzień nie­mal całe życie tego zwie­rzę­cia. Bez spo­ile­ro­wa­nia nie da się napi­sać, cze­go doko­nu­je to zwie­rzę w wal­ce o prze­trwa­nie. Ale jest to niewiarygodne 🙂

Siłą fil­mu Net­fli­xa są czu­łość i uważ­ność, któ­re uru­cha­mia w fil­mow­cu ta przy­jaźń (są powo­dy, by tak nazwać rela­cję Cra­iga z ośmior­ni­cą, ale znów był­by to spo­iler). Cra­ig prze­cho­dzi tera­pię (bar­dzo nie­zwy­czaj­ną, jak na tera­peut­kę zwy­czaj­ną:), odkry­wa w sobie uczu­cia, o któ­re się nie podej­rze­wał, lub na któ­re nie było go stać. Otwie­ra się na bez­bron­ność, sła­bość, zra­nie­nie. Doj­rze­wa, by tych nowych emo­cji i umie­jęt­no­ści użyć w rela­cji z dora­sta­ją­cym synem. 

James Reed, Pippa Ehrlich, Czego nauczyła mnie ośmiornica?

(My octo­pus teacher), RPA, 2020, Mil­len­nium Docs Aga­inst Gra­vi­tyNet­flix

10/10

Tu tra­iler:

A tu Sea Chan­ge Pro­ject, czy­li pro­jekt ochro­ny lasów wodo­ro­stów, któ­ry powstał na bazie filmu.

Podziel się:

Skoro nogi Cię tu przyniosły, to idź krok dalej i wesprzyj naszą pomoc Afryce :)

Facebook
Twitter
Wydrukuj
Lumumba kongo

Gdy Armstrong przygrywał do zamachu stanu

Sza­lo­ne­mu tem­pu poli­ty­ki lat 60 ub. wie­ku, kie­dy w jed­nym roku 17 państw afry­kań­skich ogło­si­ło nie­pod­le­głość, dotrzy­mu­je kro­ku autor doku­men­tu o tym, jak Bel­go­wie nie chcie­li porzu­cać bogactw natu­ral­nych swej daw­nej kolo­nii. Oraz o tym, jak Louis Arm­strong przy­gry­wał do orga­ni­zo­wa­ne­go przez swój kraj zama­chu stanu.

miedzy-deszczami-film1

Zachowuj się jak… ty

Od pierw­szych kadrów tego doku­men­tu widzisz, że tak obłęd­nych, wręcz sie­lan­ko­wych obra­zów z Afry­ki daw­no nie było w kinie doku­men­tal­nym. Ale: zaraz, zaraz: co to dokład­nie za uję­cia? Ste­reo­ty­po­we aka­cje, ste­reo­ty­po­wy zachód słoń­ca, odwiecz­ny obraz samot­ne­go wojow­ni­ka spo­glą­da­ją­ce­go w dal, a chłop­cy zamiast piłek mają do zaba­wy sta­re opo­ny. Real­ly? Ile razy to już było?

Kobiety kobietom zgotowały ten los

Bar­ba­ra ma bli­sko trzy­dziest­ki i miesz­ka w sto­li­cy Gha­ny. Po dłu­gich latach wra­ca do domu rodzin­ne­go, by poroz­ma­wiać z rodzi­ca­mi, któ­rzy sprze­da­li ją do pra­cy jako ośmio­let­nią dziew­czyn­kę. Lata roz­łą­ki byle na tyle dłu­gie, że Bar­ba­ra dopie­ro teraz pozna­je swo­ich naj­młod­szych bra­ci, któ­rzy są już nastolatkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *