Serial o ludobójstwie – brzmi źle. A to bardzo dobry serial. Odważny, treściwy, bezlitośnie szczery. Z wyrazistą bohaterką. Po prostu: jakość BBC:)
Kate została uratowana z ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r. Mieszka w Londynie. To dramatyczna postać, straumatyzowana młoda kobieta, którą gra Micheale Coel. Gra brawurowo, balansując na granicy kiczu, ale nie zjeżdza z tej krawędzi. Jej twarz, uroda, oczy hipnotyzują.
Mama, która adoptowała Kate, jest prokuratorem oskarżającym zbrodniarzy przed międzynarodowym trybunałem. Pracuje razem z prawnikiem Michaelem (John Goodman rozbija bank) nad sprawami związanymi z Rwandą.
Gdy sprawy się komplikują, Kate, która też jest prawniczką, wkracza do akcji. Będzie musiała pojechać do Rwandy, gdzie nie była 20 lat.
Prawnicze kruczki, tajemnice, zabójstwa, otrucia, pościgi – wszystko tu jest. Ten miniserial należy przecież do gatunku thriller. Historia z 1994 r. jest ukazana jedynie w formie animowanych wstawek.
Wielka Gra
Siłą serialu jest ukazanie Wielkiej Gry Wielkich Graczy (Waszyngton–Londyn–Paryż–Haga), podczas gdy kraje Afryki są spychane do roli ich planszy. Ale, ale… Tytuł serialu mówi tu wiele 🙂
Siłą serialu jest pokazanie dylematów, przed jakimi staje kraj, który musi wybrać na nowo swoją tożsamość i swoich bohaterów narodowych. Uważajcie, kogo nazwiecie swoim wybawcą, a kogo nazwiecie zbrodniarzem…
Siłą serialu jest też odejście od ukazywania historii jako walki dobra ze złem - czy jak tam kto nazwie światło i ciemność. O zbrodniach Tutsi na Hutu przed ludobójstwem pisał Kapuściński w „Hebanie”. Serial mówi o zbrodniach, dokonanych po ludobójstwie. Nie ma dobrych Tutsi, złych Hutu. To co nieogarnialne, staje się jeszcze mniej ogarnialne.
Gorzki nie-cukierek
W warstwie osobistej każdy bohater ma swoje silne racje. W warstwie politycznej nie jest to Hotel Rwanda, gdzie wszystko jest jasne i proste. Czy generał, który zatrzymał ludobójstwo, może sam być oskarżony o zbrodnie wojenne? Wiele podobnych pytań, wiele podobnych dylematów, na dodatek wplecionych w historię życia poszczególnych bohaterów.
Wymagający serial. Gorzki. Niecukierkowy. Niewulgaryzujący tematu ludobójstwa. Stawiający dość bezpośrednie pytania.
Hugo Blick, Black Earth Rising
GB/USA, BBC, Netflix, 10 odcinków po 60 min.
8,5/10
Muzyka: Leonard Cohen. Przewodnia piosenka wejdzie Wam do głowy: